top of page

Умно предприятие - култивиране на технологична среда за конкурентоспособност

Може да разчитате на нас!

Каква е връзката между KNX стандарта и умното предприятие?
 

KNX стандартът е международно признат отворен стандарт за управление и автоматизация на сгради. Той се използва широко в автоматизацията на умни домове и сгради, включително осветление, отопление, вентилация, сигурност и други системи.
В контекста на умното предприятие, технологичните решения, базирани на KNX могат да играят важна роля в автоматизацията и управлението на различни аспекти на сградите, които са част от предприятието.

Какво е умно предприятие?


Умно предприятие (smart enterprise) е индустриална организация, която внедрява и използва авангардни технологии и интелигентни системи за автоматизация и оптимизация на своите бизнес процеси. Това включва интеграция на информационни и комуникационни технологии, базирани на KNX стандарт, интернет на нещата (IoT), изкуствен интелект (AI), роботизация и интеграця, анализ на данни и други модерни технологии за постигане на висока ефективност, адаптивност и устойчивост.

 

​​​​

​​​

Внедряване на архитектура за разпределяне и балансиране на натоварването

на работните процеси в умното предприятие:
 

  1. Автоматизация на сградите:

    • KNX може да се използва за управление на осветлението, отоплението, вентилацията и климатизацията в офисите, производствените помещения и складовете на предприятието.

    • Интегриране на KNX системите с други индустриални стандарти и системи за управление (SCADA, BMS и др.) за централизирано управление на сградата.

  2. Енергийна ефективност:

    • KNX стандартът позволява мониторинг и управление на енергийното потребление, което спомага за оптимизацията на разходите за енергия и повишаване на енергийната ефективност на предприятието.

    • Автоматично регулиране на осветлението и климатизацията според присъствието на хора и външните условия, намалявайки ненужното потребление на енергия.

  3. Сигурност и достъп:

    • Интегриране на системи за сигурност, като видеонаблюдение, контрол на достъпа и алармени системи, в една централизирана мрежа, управлявана от KNX.

    • Възможност за дистанционно наблюдение и управление на сигурността на предприятието.

  4. Комфорт и удобство:

    • Автоматизация на различни системи в сградите на предприятието, създавайки комфортна и удобна работна среда за служителите.

    • Управление на осветлението, щорите, аудио и видео системите чрез централизирани панели или мобилни приложения.

  5. Интеграция и съвместимост:

    • KNX може да бъде интегриран с други системи и платформи, използвани в умните предприятия, като IoT устройства, индустриални роботи и системи за управление на производството.

    • Възможност за използване на KNX стандарта в комбинация с други технологии и протоколи за постигане на цялостно интелигентно управление на предприятието.
       

Сърцевината на всяко умно предприятие е функционирането на умно работно място

(Smart Enterprise is the Smart Workplace)

Това е постигане на работна среда, в която служителите са упълномощени да използват всяко устройство или режим на работа, за да си изпълнят задачите по леснодостъпен за тях начин и когато е необходимо, имат директен достъп до защитена и надеждна информация, като са напълно въвлечени в бизнес процеса.
 

Умни предприятия, подготвени за бъдещето


Повишената динамика на бизнес средата изисква от компаниите да предлагат висока производителност, а служителите им да могат да действат бързо и да функционират ефективно. Това предполага интегрирането на адаптивни решения, които освобождават работниците от конвенционалните ограничения и им позволяват да постигнат ново ниво на отзивчивост.

​​​​​​​

 

 

 

 

​​​​​​

 

Каква е разликата между умно предприятие и умна фабрика?


Умното предприятие и умната фабрика са концепции, които се препокриват в известна степен, но имат различни фокуси и обхват. Ето основните разлики между тях, е надграждащата технология - atvise® – стандартът за Индустрия 4.0 и OPC UA стандарт, който е общ информационен модел, чиято цел е да осигури единни средства за комуникация в цялата архитектура на системата за автоматизацията на фабриката.

За разлика от умното предприятие, при умната фабрика имаме различия, свързани с:
 

1. Обхвата:

  • Умната фабрика е по-концентрирана върху производствения процес. Тя се фокусира върху дигитализацията и автоматизацията на производствените линии, машини и оборудване в самата фабрика.
     

2. Целите:

  • Основната цел на умната фабрика е оптимизацията на производствените операции, увеличаване на продуктивността и качеството, намаляване на разходите и минимизиране на отпадъците. Това включва предвиждане и предотвратяване на повреди, оптимизиране на ресурсите и намаляване на престои.
     

3. Технологиите:
 

  • Използва технологии като IIoT (Industrial Internet of Things), облачни изчисления, big data анализи, роботика, 3D принтиране, кибер-физически системи (CPS), и др. Тези технологии позволяват непрекъснат мониторинг и оптимизация на производствените процеси.

  • Индустрия 4.0 и свързаното с принципа за разбиване на твърдата йерархия на автоматизацията и се обсъжда широко, но все още рядко се прилага. Atvise има различен подход. За по-лесен преход към дигитализация в автоматизацията, atvise® scada се фокусира върху гъвкавостта и свободата.

  • С atvise® архитектурите могат да се проектират и дефинират свободно. Това гарантира, че може да се намери най-доброто възможно решение, което да отговори на високите изисквания, поставени пред съвременните решения за автоматизация.
     

4. Примери:
 

  • С акцент върху платформената независимост, сигурността и разширяемостта, OPC UA е избран за комуникационен стандарт за комуникация между машини, както и за индустриалния интернет на нещата в контекста на Industry 4.0.

Разработката на всички функции на atvise® се основава на OPC UA от самото начало. Например atvise® builder е чист OPC UA клиент, който се свързва със сървъра на atvise® и зарежда предоставените OPC UA методи. Резултатът от отворените, базирани на стандарти интерфейси води до изключителна оперативна съвместимост в обмена и обработката на данните.

Също така, atvise® предлага SCADA с рекордно висока оперативна съвместимост и мрежова комуникация:

  • Обмен на данни с оборудване, системи и софтуер от различни производители, дори в различни мрежи или през интернет;

  • OPC UA клиент и сървър за данни в реално време, исторически данни, методи, аларми и условия. Всички данни могат да се предадат през OPC UA;

  • Обектно-ориентиран инженеринг, който надхвърля нивата на архитектурата на автоматизацията и не зависи от производителите на компоненти за автоматизация, благодарение на OPC UA;

  • Синхронизиране на исторически данни и аларми между различни сървъри на atvise® или дори различни системи… и много повече.


В заключение

Умното предприятие има по-широк обхват и включва цялостната дигитализация и оптимизация на всички бизнес процеси в организацията, докато умната фабрика е концентрирана основно върху производствените операции и използването на нови технологии за оптимизиране на производството. И двете концепции се стремят към подобряване на ефективността и конкурентоспособността чрез използване на иновации и технологии.

Empowering the Smart Enterprise

Това означава:

  • Овластяване на ефективна работната сила.

  • Осигуряване на умни устройства и приложения за надежден достъп по всяко време и навсякъде до хора, данни и богати на функции приложения.

  • Ескалиране на екипното сътрудничество.

  • Поддържащи инструменти за сътрудничество, които безпроблемно насърчават свързаността и производителността, без забавяне в отзивчивостта или работата в екип.

  • Постигане на непрекъсната наличност.

  • Внедряване на архитектура на разпределени и балансирани на натоварването услуги, избягване на претоварванията, чрез за оптимизиране на надеждността и достъпността.

Основни характеристики на KNX стандарта:

  • Интероперативност: KNX позволява на различни устройства и системи от различни производители да комуникират и работят заедно в една мрежа.

  • Скалируемост: KNX може да бъде използван както за малки, така и за големи инсталации, от единични стаи до цели сгради и комплекси.

  • Гъвкавост и адаптивност: Системите, базирани на KNX, могат лесно да бъдат разширявани и адаптирани към променящите се нужди на сградата и нейните обитатели.

  • Централизирано и децентрализирано управление: KNX системите могат да бъдат управлявани както централизирано, така и децентрализирано, предоставяйки гъвкавост в контрола.

How to install the KNX system?

С умното предприятие, оставате ориентирани към потребителя.

bottom of page